אדם הגנטי לא פגש את חוה המיטוכונדריאלית

במסגרת שיטוטיי באתר האהוב TED, גיליתי הרצאה של ספנסר וולס – חוקר ששוקד על הבנת מוצא האדם לא באופן פלאונתולוגי (חקר שלדים ושאר שאריות) אלא חקר העקבות הגנטיים של עברנו. יש שתי דרכים לעשות זאת. אפשר לחקור את הנתון הגנטי בתוך המיטוכונדריות שבתאי גופנו. המיטוכונדריה מאפשרת מידע על אימותינו האראכאיות וכך למשל החוקר סייקס באנגליה איתר 7 אימהות רבות של עמי אירופה. חוה הראשית יצאה מאפריקה או שצאצאיה המוצלחים יצאו מאפריקה לפני 150 אלף שנה.

סבבה? אולי כן ואולי לא. כי ספנסר וולס חוקר את הדרך השנייה לאיתור מידע גנטי – חקר כרומוזום ה-Y של גברים לאיתור אדם הגנטי. לא התנכ"י בהכרח. אבל היה אחד כזה שהגנים שלו היו כל כך מוצלחים שהוא בעצם המקור הגנטי של כל גברי העולם והוא חי לפני בערך 60-70 אלף שנה.

ואז אפשר מיד לראות את הבעיה – המחקר במצבו הנוכחי לא יכול להסביר מתי הם "נפגשו". וזה אתמול גמר אותי מצחוק. אני מתה על אנקדוטות כאלה. פרדוקסים מוזרים שרק המשך מחקר יוכל לפתור. זה פתאום הרגיש כמו אישוש מדעי מושלם לכך שנשים אכן הגיעו מנוגה וגברים ממאדים והתפתחנו באורח עצמאי אלו מאלו עד שמתישהו החלטנו לנסות לאחד כוחות. אחרת איך מגשרים על הבדל של 84 אלף שנים לערך? האם במשך כל הזמן הזה גברים היו עד כדי כך לא מוצלחים עד שלא נשאר זכר גנטי לפועלם?

ספנסר וולס פועל עם נשיונל ג'יאוגרפיק על פרויקט מדהים בהיקפו – מיפוי מסעי האדם והאקסודוס הגדול מאפריקה אל שאר מקומות מושבי האדם על פני כדור הארץ. לאן הגענו, מתי, עם מי התערבבנו.  הוא חוקר זאת על ידי מסע אל עמים ילידיים שבמשך רוב קיומם היו קהילות שלא התערבבו עם אוכלוסיות אחרות ובמקביל – איסוף מידע גנטי ממתנדבים מכל העולם שרוכשים דרך האתר ערכת דגימת דנ"א ושולחים אותה לאיבחון.

האיבחון אנונימי. אתה מקבל מספר סידורי שבעת שליחתו הוא כבר לחלוטין אקראי ולא קשור לכתובתך. זה לא יגיד לך לאיזה שכן אתה מקושר גנטית אלא אולי יגיד לך אם אתה צאצא של חייל מצבא אלכסנדר מוקדון שהגיע להודו לפני קצת יותר מאלפיים שנה.

הערכה עולה קצת יותר מ-100 דולר וגברים יכולים לבחור עבור תוספת של 90 דולר נוספים אם לבדוק גם את כרומוזום Y וגם את המידע המיטוכונדרי. עבור נשים שרוצות לדעת מה המורשת הגברית שלהן יש לחקור את כרומוזום ה-Y של אח, אב או קרוב אחר מדרגה קרובה.

המטרה של וולס היא לבנות אילן יוחסין של המין האנושי ולעזור לאנשים להבין שכל ההבדלים שאנו רואים כיום בין בני אדם – כולם לחלוטין "בעומק עור" בלבד. כל ההבדלים בינינו נוצרו במהלך 2000 דורות לערך וכולנו אפריקאים במקור. הרווחים ממכירת הערכות מממנים את הבדיקות עצמן שאינן זולות כלל וכן פרויקטים לשימור תרבותי של תרבויות בסיכון.
למי שמתעניין:

האתר של הפרויקט הגנוגיאוגרפי

חוה ואדם לא נפגשו

ספנסר וולס ב-TED

פוסט זה פורסם בקטגוריה הגיגים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.