ג'ון סטיוארט, סטיבן קולבר(ט) ובכלל הומור ברשת

אני מאוד זקוקה לצחוקים בריאים. במיוחד לאור כל השינויים המתרגשים והולכים בחיי (למתעניינים – עוד כלום לא נסגר לגבי ברלין). וגם לאור כל אלה שלא מתרגשים ולא כלום למרות שלפי כל הסימנים לא אמור להיות שום דבר שיפריע במיוחד. אחותי הגדולה בישרה לי ברוב תרועה שעומד להיות לי עוד אחיין. כך שהפוריות של האלוניסקיות לא מוטלת בספק. וכמובן שאני מוזמנת בדחיפות לעשות ביקור בארץ בסביבות החגים. עדיין לא ברור לי אם בא לי.

הלמה לא בא לי מורכב לאללה. כי לבעלי אין חשק להצטרף אליי. כי זה לרוב אומר שאני ישנה אצל אחותי הקטנה וזה לא הכי בריא רגשית לשתינו. אני די מיד חוזרת לדפוסים סופר אימהיים והיא לדפוסים מתנצלים-ילדיים-תלותיים. כך שחודש יחד כמו בפעם שעברה זה לא מתכון לחופש מוצלח בישראל. וגם כי מה לעשות – מעבר לרכישת פירות פרועה ואכילתם כאילו אין מחר ולאיזון אכילת בקלוואות כאילו אין מחר – השדה הקולינרי בארץ (חוץ מסושי) הוא לא שוס. בעצם אם לא הייתה לי משפחה בארץ בטוח הייתי באה לביקור. כי בא לי בעיקר לראות את החברות. ולקנות ספרים. ולקרוא ספרים. עד כדי כך שפינטזתי למארג' על החלום שלי פשוט לישון באיזו ספריה וזהו ומיד התברר שהספריה שלה עומדת לרשותי ככל שאחפוץ. היפ היפ הוריי!!

אז איפה הייתי? אה, כן, ג'ון סטיוארט וסטיבן קולבר. התוכנית הסאטירית של סטיוארט מנתחת באירוניה עד ציניות את החדשות הטריות של ארה"ב ולעיתים העולם. למשל התייחסותו לסקנדל מלכת היופי של קליפורניה הייתה נהדרת. הוא חושף בחדווה מרושעת וממוקדת היטב את הצביעות שבבסיס ההתנהלות הציבורית האמריקאית – זה בסדר שבחורה תחויב ללכת בביקיני כחלק מדרישות התחרות אבל לא שתצטלם בעירום רך. זה אוי ואבוי. גם הניתוח שלו לביקור האפיפיור בארץ היה נשכני. הוא למשל העיר שבהתחשב בכך שהבן אדם גר בארמון מצופה זהב, די מגוחך שהישראלים נתנו לו במתנה אגד חיטה והפלסטינים דגם מצ'וקמק של ירושלים שנראה כאילו הוא עבודת שיעור מלאכה באורט עזה. "האפיפיור מאוד העריך את המתנות וישים אותם בתיבת העץ שלו שגולפה על ידי דה-וינצ'י", מסכם ג'ון. כמו כן לגבי הביקורת על הנאום ביד ושם, שבו האפיפיור התייחס למותם של היהודים אך לא השתמש במילה "רציחתם", הוא היה מאוד תמציתי – "כנראה שעכשיו האפיפיור מואשם לא רק בהיותו אנטי-שמי אלא גם בהיותו אנטי-סמנטי". סטיוארט הוא איש חכם שאני מאוד מעריכה ומאוד מעניין לראות את האנשים שהוא בוחר לראיין. הוא לא רק קומיקאי מוצלח, הוא מראיין בחסד ובזה הוא לוקח כמעט את כל האחרים בכיס הקטן.
התוכנית של סטיבן קולבר (השם הוא קולברט אבל בשביל הסטייל הט' מושמטת בהגייה וזה נדבק גם לכל שם התוכנית שלו ה-Colbert report נהגית קולבר ריפור) היא טייק אחר על מגזינים חדשותיים בארה"ב. התוכנית שלו היא ביקורת סאטירית על תוכניות של מגיש שקובע דעת קהל, מנתח אירועים מרכזיים ומזמין אורחים לדיונים או סתם קידומי מכירות של ספרים. הוא מצליח לשכנע מאוד בדמות מומצאת לחלוטין של מגיש רפובליקני שלא אוהב את הדמוקרטים בכלל. הוא כל כך הצליח בזה שמישהו מממשל בוש הזמין אותו לפני שלוש שנים להיות הבדרן בערב המחווה לתקשורת. הבושות שהוא עשה לטמבלים היו אגדתיות ועד היום מדברים על המכות שהוא הכניס להם בנאומו.

הדמות הקולברית היא דמות שמאוהבת בעצמה ובחשיבותה, שובבה ובקושי רצינית אלא אם ממש חייבים. למשל בתוכנית האחרונה שלו הוא התייחס באירוניה להתנגדויות להצעה להטיל מס על משקאות קלים בכך שלאורך כל התוכנית הוא שתה פחיות בלי הכרה ומחה על כך שלא ייתכן שיגבו חמישה סנט נוספים מהעם העובד כל כך קשה.

היתרון של התוכניות האלה הוא שהן משודרות ברשת במלואן. את התוכניות של קרייג פרגוסון וביל מאהר לעומת זאת אי אפשר לראות מאירופה און-ליין ואני מסתפקת בציד קליפים שצדיקים מזדמנים מעלים ליו-טיוב. ה- Late late show של קרייג פרגוסון היא תוכנית שטותניקית לאללה בשעת לילה נורא מאוחרת שמסרבת לקחת את עצמה ברצינות ובכל זאת לא פעם הוא אומר דברים שממש נוגעים. גם בקטעים השטותיים הוא מסתיר לא מעט ביקורת משלו על התנהלויות תמוהות. למשל בתחילת ההיסטריה של שפעת החזירים הוא התחיל את התוכנית עם בובת חזיר שאמרה "שמעו, אנחנו מבינים שנבהלתם אבל זה לא אשמתנו. ורק שתדעו – אנחנו לא מתנגדים שתעשו הפסקה עם הבייקון לתקופת מה". ביל מאהר הוא סטנדאפיסט שמריץ תוכנית מאוד פוליטית-ליברלית ומאוד טובה להבנת הלך הרוח באמריקה לגבי נושאים מרכזיים ולא מרכזיים. הסטנדאפ הפותח של תוכניתו real time הוא לא פעם אושר צרוף. התוכנית משודרת בארה"ב בימי שישי ובדרך כלל לקראת יום ראשון כבר אפשר למצוא חלק ממנה ברשת.
כשהם יוצאים לפגרות למיניהן אני באמת בבלוז. מקווה שגם בארץ יש גישה לתכנים הנפלאים האלה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה החיים בגרמניה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ג'ון סטיוארט, סטיבן קולבר(ט) ובכלל הומור ברשת

 1. דיאנה1 הגיב:

  נחמד לקבל מגרמניה המלצות על תוכניות בארה"ב 😆
  את ג'ון סטיוארט ראיתי קצת בבחירות, רק ברשת, והוא באמת היה משעשע. את קולבר לא הכרתי. אני אבדוק אותו.

 2. alonyska הגיב:

  אני מניחה שיש לכם שם מספיק שפע, לא כמוני שנאלצת להסתפק במה שיש.

  היה חשש שהושמע שהחל מבחירתו של אובמה לא יהיה להם על מה לרדת. עד כה לא ממש קורה שסטיוארט ישעמם אותי. קולברט לא תמיד קולע למטרה אבל לא פעם הוא פשוט אדיר.

  הכי פשוט זה להיכנס לאתר ברשת. ככה אפשר לדלג על קטעים משעממים.

סגור לתגובות.