Hazard of Hearts של ברברה קרטלנד

בערך בויקיפדיה על הסופרת הזאת יש קישור לרשימה של מעבר ל-660 ספרים שהיא כתבה במהלך הקריירה הספרותית שלה. מישהו חישב שזה משהו כמו 23 ספרים בשנה. רובם רומן רומנטי מהסוג של הוצאת רמדור שפעם נמכרו בתחנה המרכזית של תל אביב. מה שלא הפריע לספרים האלה להיות רבי מכר ולהפוך את הגברת לעשירה ביותר ולקבל תארים מהמלכה.

שמעתי על הספר לראשונה רק אחרי שיצא לי לראות את הסרט בטלויזיה עוד בסוף שנות השמונים. שיחקה בו הלנה בונהם קרטר הצעירה כסרינה סטייוורלי ובתפקיד ג'סטין, המרקיז מוולקן – בחור אנונימי שנותר כזה – מרקוס גילברט (שהיה חתיך ביותר). רק כשמצאתי את הסרט ביו-טיוב גיליתי באחת מהתגובות אמירה שסיקרנה אותי. מישהו כתב "בספר ג'סטין הרבה יותר ציני ואפל". מאותו רגע חשקה נפשי בספר. נשבעתי לשים עליו את ידי.

עברה שנה ואף שנתיים. והצלחתי. הספר אזל זה מכבר, ברוב אתרי יד שנייה באנגלית הוא קיים רק כעותק מהוה מספריות אמריקאיות. עד שיום אחד מצאתי סוחר ביו-טיוב שהיה לו עותק וגם ממש לא יקר. שמחה, גילה ודיצה גם יחד לא יסבירו את הכיף כשרכשתי והקנייה אושרה. במקביל מצאתי גם מישהי שמכרה את הדי.וי.די. אושר צרוף.

לאחר קריאת הספר אין לי ספק שמי שעבד על התסריט עשה עבודה מצוינת בהעפת כל מיני עלילות משנה מופרכות רק שלעיתים קיצצו קצת יותר מדי מהרומנטיקה והסוף בסרט פשוט לא לגמרי תואם את רוח התקופה. הספר מהבחינה הזאת נותר הרבה יותר אמין למרות הגותיות המוגזמת שלו.

סרינה סטייוורלי היא בתו של סר ג'יילס סטייוורלי, איש בעל בית מידות וחיבה יתרה להימורים ללא תקרה שהוחרפה לאחר מות אשתו. קל מאוד לפתות אותו להימורים שהביאו אותו לסף פשיטת רגל לא פעם ולא פעמיים. סרינה כבר התרגלה למבט המרפרף שלו על רהיטים וחפצים אחרים ולכך שזה תמיד ניבא את היעלמותם – הכול נמכר כדי לממן את הטירוף, המשרתים כולם זקנים בלבד שנותרו נאמנים למרות שמשכורותיהם כבר לא משולמות. והבית – מתפורר.

ערב אחד בלונדון – הוא דווקא מרוויח. אך בעת שהוא עומד לצאת חזרה לביתו הוא פוגש במרקיז מוולקן, יריב ותיק שניצח אותו ורושש אותו. המרקיז הידוע לשמצה כאיש אפל שמזלו ועיתותיו בידו, מפתה אותו לשחק הלאה והוא מפסיד הכול, גם את הבית. בצר לו הוא מהמר על הנדוניה של בתו – כלומר ממש מהמר עליה כי המנצח בעצם אמור להתחתן איתה כדי לשים ידיים על הכסף. הוא מפסיד למרקיז גם את בתו. יש לאבא דמיקולו הזה לפחות את התבונה הבסיסית לא לחזור הביתה עם הבשורות האלה. הוא מעליב מישהו בדרך חזרה למלון, ההוא מזמין אותו לדו-קרב ותוך כמה שעות סרינה יתומה.

עכשיו אין לה בית, ויש לה "ארוס" די ציני ומפוקפק שבעקיפין אחראי למותו של אביה. לא התחלה מבשרת טובות. בנוסף לכל הצרות היא מגלה בהמשך שעליה לעבור לגור באחוזה של האיש ושם עליה לסבול את האימא שלו שממש לא רוצה שהבן יקיר לה יינשא למישהי, ובטח לא לאחת שבקושי מביאה נדוניה של 80 אלף פאונד. כי גם האימא מהמרת כבדה ויש לה כמה סודות משל עצמה וככל שסרינה מגלה יותר – כך חייה ותומתה תלויים על חוט שערה.
באמצע יש רצח, שוד, חטיפה אחת, ועוד דו קרב וים אי הבנות. כמו שצריך. היו מקומות שהערכתי מאוד את התסריט והיו קטעים שבהם ההנאה מהספר הייתה מושלמת כי הוא העשיר עוד יותר את החוויה הכיפית/טראשית שהסרט מספק.
כל כך נהניתי שרכשתי עוד שני ספרים שלה. לא שיש לי תכנון לקרוא את כל המאות שהיא כתבה. יש גבול. אבל זה כן קריאה מהנה עבורי כי באמת צריך מדי פעם הפוגות מספרות רצינית. ואם כבר טראש – אז שיהיה משובח.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.