שארפ, ריצ'ארד שארפ

מי שמכיר אותי כבר יודע עד כמה אני חובבת כל דבר בריטי איכותי. אחת הסדרות הכי משובחות של העשור הקודם הייתה עיבוד לספריו של ברנרד קורנוול על החייל הפשוט שארפ שעולה מסמל אל קצונה לאחר שהציל את חיי הגנרל שלו, וולסלי. לסדרה יש 14 פרקים ועוד סרט שנעשה בשנים האחרונות עם שארפ שכבר פרש מהשירות. המשחק המעולה של שון בין החתיך מאוד מוסיף לסדרה המעולה הזאת.

כלומר, כבר קרוב לעשר שנים יש לי חלום לקרוא את הספרים שבסדרה הזאת.  בקיץ האחרון הגעתי במקרה לביקור בחנות הספרים האהובה עליי – חנות של אמריקאי-גרמני שמוכר ספרים יד שנייה באנגלית מכל הז'אנרים שרק יש – מותחנים, קלסיקות, מד"ב – מה שמביאים לו ומה שהוא מוצא. הוא גם קנה ממני לא מעט ונורא כיף לעשות איתו חליפין – הבאתי אליו ספרים שסתם כבר לא רציתי על המדף או כל מיני דברים שנתנו לי ולא "נדבקו" ופחות או יותר על כל שני ספרים הוא נותן לי לבחור ספר אחד. ומאוד מקל עליו אם אני בכלל בוחרת משהו שהוא עוד בכלל לא הכניס לקטלוג הממוחשב שלו.

באותו יום ממוזל היה שם ארגז גדול ובתוכו חיכו לי משהו כמו 12 ספרים מהסדרה של שארפ. ראיתי שלחלקם יש שמות כותר שלא מוכרים לי מהסדרה אבל היה ברור שהם כן חלק מעולמו הבדוי של שארפ. אחרי הקנייה באתי נרגשת הביתה כדי לבדוק מה סדר הקריאה. ואז גיליתי שחסרים לי משהו כמו עוד עשרה ספרים! יש המון ספרים בסדרה של קורנוול. הוא התחיל בעצם באמצע הסיפור ואז לאור דרישת המעריצים חזר אל ימי החוגר של שארפ, עוד לפני שנהיה בכלל סמל.

וכך יוצא שאני כבר בספר השני בסדרה. תענוג. קורנוול מיטיב לתאר את שארפ, את הדילמות שעומדות בפניו, את הקצינים והסמלים המושחתים, את הדרך שבה צבא על כל נגרריו מתפקד, נושם ובועט בסוף המאה השמונה עשרה ובתחילת המאה התשע עשרה. התיאורים ההיסטוריים מוקפדים ומרתקים ויש גם מתח לא מועט.

מומלץ לא רק לחובבי ספרים היסטוריים או צבאיים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על שארפ, ריצ'ארד שארפ

 1. dingaleboom הגיב:

  טוב, רק בגלל הביקורות שלך על הסדרה הזו גרמת לה לחמוד אותה באופן שקשה לתאר. ההזמנה הבאה מהדיפוסיטורי תכלול את הספר הראשון בסדרה. אני ממש מקווה שאתלהב כמוך! :mrgreen:

 2. alonyska הגיב:

  תודה על התגובה!

  אני כבר בספר האחד עשרה. עשיתי קצת הפסקה ועכשיו אני חוזרת אל הסדרה. כל הספרים כבר מחכים לי על המדף.

  קורנוול כתב עד שנות התשעים משהו כמו 10 ספרים בסדרה ואז החל בכתיבת פריקוולים וספרים שנכנסים בין האחרים. יש ביניהם כאלה שהאיכות שלהם לא הכי מדהימה אבל בכללי – סדרה נהדרת, במיוחד למי שאוהב את סוג האקשן הזה ואת שחזורי התקופה.

  ממליצה לבדוק מדי פעם גם באיביי בריטניה. שם מצאתי לא מעט מהעותקים שלי במחירים ממש סבירים.

סגור לתגובות.