נער החידות ממומביי/ויקאס סווארופ

הוצאת אחוזת בית, 2007, 344 עמודים, מאנגלית: סיגל אדלר

Vikas Swarup/Q & A, 2005

את הספר אפשר להגדיר כסיפור טלנובלה שבו הסוף ידוע מההתחלה. או לפחות רובו. ראם מוחמד תומס, יתום שקורותיו מזמנות לו שם הינדי-מוסלמי-נוצרי, זוכה במיליארד רופי בחידון טלויזיה סטייל "מי רוצה להיות מיליונר". המפיקים נכנסים לצרות כי זו רק התוכנית ה-15 והם עוד לא אספו די כסף מפרסומות. מאוד מתחשק להם להוכיח שראם מוחמד רימה איכשהו. לצורך זה הם מארגנים שיעצרו אותו. עורכת דין עלומה נחלצת לעזרתו אך מבקשת שיסביר לה איך ידע את התשובות לשאלות. וכך כל פרק בספר קופץ לנקודת זמן מסוימת בחייו של ראם שבה למד משהו שעליו התמזל מזלו ונשאל בחידון.

ולמה טלנובלה? כי יש שם דם יזע ודמעות. כל מיני בריחות מסמרות שיער, התעללויות, סחר בילדים, ובעיקר מראה מהפנט של הודו, על עוניה ועושרה. אולי אפשר יהיה להנות מהספר יותר לאחר ביקור בהודו.

לסיכום – אם אתם מחפשים ספר טיסה – הוא אחלה בחירה. לא ארוך מדי, קולח במידה הנכונה, תופס די מהר למרות סיפורי האלף לילה ולילה שבין עמודיו ותופס כמה שעות בכיף מהחיים. קראתי תוך כמה שעות. מה יישאר ממנו הלאה? לא יודעת. אבל למדתי קצת על הטאג' מהאל, על מומביי, שמעתי לראשונה בחיי על המלחמות הקשות שהיו להודו עם פקיסטן לאורך השנים. כך שעם כל זה שהספר הוא לא שיא העומק – לא יצאתי ממנו בידיים ריקות.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.