הכלב היהודי/אשר קרביץ

הוצאת ידיעות אחרונות/ספרי חמד, 2007, 219 עמ'

הסיפור הוא סיפורו של כורש, כלב שנולד בבית משפחה יהודית ב-1935. הסיפור גם נאמר מפי הכלב ועוקב אחר עלילותיו שמקבילות לתהפוכות שעוברות על יהודים ועל גרמנים בגרמניה שלפני ובעת מלחמת העולם השנייה.

יש מי שיתמה על סיפור שכזה אבל הספר זורם בצורה מאוד יפה וכובשת לב. כורש הוא כלב אינטליגנטי, שובב וחמוד וכל מי שאי פעם חיבב כלב יהנה לפי דעתי מאוד מהרובד הסיפורי הבסיסי של חוויותיו. אבל יש רובד מעבר. כורש הוא כלב יהודי לא רק בגלל שנולד בבית יהודי. הוא כלב שיש לו דיבור עם הכלב השמיימי, כלב שיושב לצד כיסא הכבוד, לצד הקדוש ברוך הוא. כורש מקבל נבואות, אמירות עידוד והכול בשפה שמזכירה את הבטחות האל לאבות ואזהרות שכתובות בחומש לגבי התנהגות ראויה כלפי רעיך. האם כורש הוא משל? האם הוא נועד כחידוד בדיוק בעת שבה עמים שלמים לא הנידו עפעף כשנתלו שלטים ברחבי כל עיר שאסרו כניסה לפארקים ולשאר מקומות "ליהודים ולכלבים"?

 קרביץ קורץ למחשבה הזאת בצורה מאוד מצחיקה ושובת לב. כורש הוא פשוט כלב הוא אומר לנו מכל שורה ושורה. גם אם הוא בעצם מעבר לכך. גם אנחנו אנשים, ולא תמיד נהיה מעבר למה שאנחנו. לפעמים כן. לפעמים נהיה סתם כמו כל אחד אחר. כל מי שקרא את "תמול שלשום" של עגנון זוכר אולי את הלעג של עגנון על כל ניסיון עתידי לתת לבלק משמעות כלשהי מבחינת הישוב, העם וכו'. עגנון צוחק לכל מבקרי הספרות ומורי הספרות לדורותיהם, אומר להם מה תהיה פרשנותם וכמה היא מגוחכת. כי בלק הוא בלק. גם אם שמו בפיו דברי אנוש, הרהורים כבדי לב וכו'. כורש גם הוא כזה וקרביץ מרמז לכך בעמודים האחרונים של הספר במה שהביא לי חיוך לא קטן.

זה ספר של קריאה מהנה ולקראת סופו ממש לא יכולתי להניח אותו מהיד. ממש לא חייב להיות לו עומק אלא אם ממש מתעקשים. קראתי ביקורות עליו שטענו שיש בו כל מיני אי דיוקים. או דברים שלא מסתדרים. בספר הזה לפחות – זה לא מפריע ולפי דעתי – גם לא במיוחד בולט. ניכר בו מה שחשוב באמת – שכתב אותו אדם שמבין לנפשן של חיות, ואוהב אותן לא פחות משהוא אוהב אדם. וזה כל הקסם.

 ותודה לנורית ולסיגלית על ההמלצות שלהן ששיכנעו אותי להוסיף את הספר למדף הספרים שלי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הכלב היהודי/אשר קרביץ

  1. sigalitbi הגיב:

    אני שמחה שאהבת אותו. ספר נהדר לדעתי, מיוחד מאד. נקודת המבט השונה שלו על תקופה כ"כ קשה באנושות, פשוט מרעננת.

  2. alonyska הגיב:

    אולי לא היה נכון לקרוא מיד אחריו את "אלה תולדות"?

    סתם הגיג מול ספר שתקוע לי קצת.

סגור לתגובות.