"תגידי לה, תגידי להם"

"שידעו שהיה יפה".

 אכן היה יפה, ערב נר שישי של חנוכה בקהילה בהיידלברג. הייתה שירה, היו ריקודי עם שמעולם לא ראיתי איש רוקד בישראל אבל נשמעו מאוד שורשיים, משהו שאולי מישהו ידע לרקוד בשנות השלושים. היו קטעים קצרים עם הילדים של הקהילה.

 אבל הבקשה הזאת, "תגידי להם" סיכמה את התחושה שלי. הבנתי למה כל כך קשה לישראלים, בעיקר אלה שבאים מזוגיות מעורבת, להשתלב בקהילה הזאת. הרוב הרוסי בה, זה שרוסית היא ברירת המחדל ואז אולי משהו כן יהיה בגרמנית ורק אם החזן מתעקש ומנחה כך – לא נותן תחושה מקבלת. ניסיתי לדבר עם כמה אנשים שעוד לא ראיתי ונתקלתי בחומת היעדר תקשורת. אנשים צעירים ולאו דווקא רק הזקנים – לא יודעים לתקשר בגרמנית.

יותר מזה – בעלי שאל מה נחוץ כדי להצטרף כחבר קהילה. הם רוצים תעודת לידה ישראלית שכתוב בה הלאום היהודי, או לחלופין תעודת גיור אורתודוקסית, או תיעוד מרוסיה שאתה בא ממשפחה יהודית. ואם אין לך – אתה לא יכול להיות שייך. ואם בן הזוג שלך לא עונה על הקריטריונים הוא צריך לסבול את תחושת הזיפת של היות לא מקובל. וכבר פחות תהיתי למה כל כך הרבה אנשים עברו לקהילה במאנהיים בשנים האחרונות.

אז כן, היה יפה. מקהלה של זקנות רוסיות שרה במבטא כבד את "בשנה הבאה נשב על המרפסת" והצליחה בכל זאת לרגש. הילדים הציגו "סצנות שגויות" שבהן שורבבו טעויות היסטוריות לגבי חג החנוכה – למשל גזרות לא נכונות של אנטיוכוס והקהל נדרש לתקן, חילקו ממתק או סביבון פרס למי שידע מה הטעות ואז הילדים שיחקו את הסצנה ה"נכונה".

אבל להגיד לאחרים שיבואו? לא תודה. אין לי שום חשק. אמנם מצאתי את הקהילה מאוד נחמדה רוב הזמן אבל באמת שאין לי דבר וחצי דבר עם הקהל שהתאסף שם ביום ראשון אחר הצהריים. פשוט קשה. דרוש גשר. ואני לא רוצה להיות הגשר.

כי גשר זה משהו שדורכים עליו – משני הצדדים.

סו נו טאנק יו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה החיים בגרמניה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על "תגידי לה, תגידי להם"

  1. וואלה, חשבנו שגמרתם עם הרבנות האורתודוכסית בארץ ומסתבר שבהיידלברג הם מחזיקים סניף. היהודים האלה מזעזעים אותי כל פעם מחדש. אני תוהה אם זה הדיכוי שממנו הם סבלו כל השנים, שהם הפנימו, או איזו חרדת קיום בסיסית. אבל הדרישות של הקהילה מזוויעות. טוב שהם לא מבקשים מהגברים להוריד את המכנסיים לראות, אם הם עברו ברית מילה. זאת קהילה ותיקה? שאלתם למה הקריטריונים האלה?

  2. alonyska הגיב:

    היה להם שם רצף של שלושה רבנים אולטרה אורתודוקסיים והם עד עכשיו לא יצאו לגמרי מההשפעה הרעה של זה. יש קהילות הרבה יותר סובלניות בגרמניה, לשמחתנו.

    ולגבי התהייה שלך – נראה לי שזו מעין גאוות מועדון. יש אפילו בדיחה על כך שבעצם אם אנשים לא מדברים רוסית הם לא מאמינים שהם יהודים – כי הרי יש יהודים רק מרוסיה בגרמניה…

    לא חסרים קטעים.

סגור לתגובות.