ביקורו של רופא המלך/פר אולוב אנקוויסט

הוצאת כתר, 2006, 362 עמ', תרגמה משבדית: דנה כספי (המקור יצא לאור ב-1999)

 זה רומן על תקופה עלומה בימי תולדות דנמרק – ממלכה עלומה בפני עצמה שרבים לא יודעים עליה כלום גם אם איתרע מזלם והכריחו אותם ללמוד את "המלט" בתיכון. הסופר מסתמך על עובדות ועל מכתבים של בני התקופה וכן על דיווחי שגרירי צרפת ואנגליה בחצר המלך הדני כדי לבנות את סיפור חייו של כריסטיאן השביעי שמלך בדנמרק בסוף המאה ה-18. וכמו בחייו – הוא דמות משנה בספר. המספר הוא מספר כל יודע, מעין היסטוריון-סופר, שמתעכב תחילה על ילדותו וחינוכו הנוקשה והרודני של המלך ודרך מי שמגיעים אל חייו אנו למדים מה קרה למלך בהמשך.

כל מי שפוגש את כריסטיאן נוכח במהרה לדעת שהוא אדם מבולבל ומבלבל. האם הוא מטורף או נסיך גאון כמו המלט שמעמיד פני מטורף כדי לשלוט בכולם בסופו של דבר? האם אפשר להתעלל בילד עד שיהפוך למטורף? האם ייתכן שזו הייתה מטרת מחנכיו של המלך במודע כדי להיטיב לשלוט בו כשיגדל?

הספר הפגיש אותי בצורה מאוד חזקה עם התומכים ברעיונות ההשכלה והמתנגדים לה. כל מה שזכרתי על זה היה שהיו המון מלחמות ומהפכות משעממות שהיה צריך לזכור לקראת הבגרות. אולי. לא בטוח כי אולי לא יכניסו את זה. אז בשביל מה ללמוד? לא ברור. הספר הופך את זה למעניין ואף מרתק. דנמרק היא ביצה שולית באירופה, בית המלוכה שלה מנוון ובכל זאת ההתרחשויות שבספר, הן לפי התיזה שמציע המחבר, הגרעין להנצתה של המהפכה הצרפתית 15 שנה אחר כך.

מה שכן, קשה לי להמליץ על הספר בסופרלטיבים כי הוא לעיתים לא לגמרי זורם בדיוק בגלל שהמחבר רצה לתת לו כל כך הרבה אוטנטיות דרך היצמדות לדיווח ההיסטורי העובדתי. איני יודעת אם זו אשמת התרגום או היעדר עריכה טובה כבר במקור אך יש לעיתים חזרות מיותרות על מה שכבר הובן וחבל.

הספר עורר בי עניין רב מספיק כדי לראות אם כתוב משהו על המלך הזה בויקיפדיה או אם הוא מוזכר בכלל בקטעי ה"היסטוריה של דנמרק". הוא לא. אף אחד מהמוזכרים בספר אינו שם. ולכן הספר בעיניי שווה קריאה. כי הוא פתח אל מה שאיש לא חשב שיהיה חשוב. הסופר אומר שכבר בחייהם מי שבאמת השפיעו נחשבו לשוליים ו"לא מסוכנים", עד שטעו בהערכתם טעות מסוכנת.

לא פעם לאחר קריאת ספר על דמות היסטורית עולה אצלי השאלה האם יש טעם בכלל לנסות להיות ידוע, מפורסם, מוערך בעיני בני תקופתך, להשמיד את המבקרים אותך או לשחד אותם. תראו את קליאופטרה המסכנה. כל מה ששרד עליה הוא כתבי הפלסתר שכתבו עליה שונאיה ברומא. דבר לא ממה שאולי חשבו עליה בני עמה.

זה גם מה שאנקוויסט מראה לנו בספר הזה. מלך קטן וחסר חשיבות, מלכה צעירה, רופא שבא לטפל במלך ספק משוגע וכל הקורות אותם. מי השפיע על מה? מי באמת השאיר חותם? ומהו החותם? האם חותם הוא הערת שוליים בדפי ההיסטוריה? חוק שחוקקת ונותר על כנו? ילדים שילדת והביאו צאצאים הלאה?

שווה קריאה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ביקורו של רופא המלך/פר אולוב אנקוויסט

  1. sigalitbi הגיב:

    עוד כשיצא לחנויות, החלטתי שאני רוצה לקרוא אותו. משום מה פרח מזכרוני. האמת היא, שבביקור אחרון בחנות גם לא נתקלתי בו.

  2. alonyska הגיב:

    קניתי אותו ביד שנייה. מצאתי אותו בגלריה לספרות ברח' ש"ץ בירושלים. לא פעם אני יוצאת לקנות ספר אחד ויוצאת עם שניים אחרים לגמרי.

סגור לתגובות.