תגידו, אתם מבינים את הקטע עם הדולר?

אני זוכרת כילדה את השנים הראשונות של ההצמדה לדולר. כי כמה מפרנסי הכלכלה חשו שהמטבע הישראלי היה לא יציב מספיק. והרי עברו כבר עשרים שנה אם לא יותר מאז.

 אני מסתכלת כמעט כל יום באתרי חדשות ישראלים וצופה בהשתאות כבר חודשים בשער הדולר הצונח. ומרגישה בעסה כי כששכרנו את הדירה האחרונה שלנו הדולר היה בשיאו וכל שבוע הוא רק עלה. מישהו עוד זוכר את ימי שער הדולר כשהוא היה 4.8? אז משום מה לבעלי דירות למשל לא הייתה שום תלונה על העניין והשוכרים ספגו הכול. גם המוכרים נהנו נורא. עכשיו הם בוכים.

 חברים שהתארחתי אצלם בירושלים אמרו לי שבעל הדירה העלה את שכר הדירה לאחרונה בעשרות אחוזים בגלל צניחת הדולר והם חששו שהדולר במהרה יתאושש ואז הם "אכלו אותה" כי הרי זה תמיד חד כיווני ולרעתם העניין הזה. זוג ידידים אחר הגיע לפתרון מהפכני עם בעל הדירה שלהם – הם קבעו שכר דירה בשקלים לפי הממוצע ששולם בכל מקרה בשנתיים האחרונות וזהו.

 ותהיתי – מתי כבר תפסיק השטות הזאת של שער הדולר במשק הישראלי? מה, לא מיצינו?

הרי ההבדלים כאלה שעכשיו פתאום נורא שווה לנסוע לחו"ל כי הטיסות זולות בהרבה לעומת לפני שנה. או למשל בעלי ביקש שנקנה עוד נגלה של ספרי תלמוד מהאתר של ארטסקרול. כל ספר שם עולה 27 דולר נקודה משהו. הפעם אמרתי לו "תקנה, תקנה" כי בתכל'ס יצא לעומת הקנייה הקודמת שקיבלנו בעצם אחד חינם.

כבר שמעתי לא מעט תיאוריות קונספירציה בעניין לאורך השנים. היו שאמרו בודאות נחושה שזה הכול משרד האוצר. הם טענו שהממשלה בכוונה משחקת עם שער הדולר כשיש התראה שמלביני הון מנסים לקבל רווח טוב בארץ. יש כאלה שאומרים שזה הכול חלק מהרצון להתחנפן לאמריקאים.

עד כמה באמת עושים מהאזרח הישראלי צחוק בשנים האחרונות עם הקטע הזה?

לא שסביר שמישהו יצא לרחובות דווקא בגלל הדולר. ובעצם אולי כן. כי סוף סוף בעלי עסקים חזקים הם אלה שסובלים מהצניחה הזאת בערך הדולר. ומי שנהנה הם אלה שגם ככה חיים את החיים בשקלים.

אז לשם פיצוי הסירו את הפיקוח על מחירי הלחם. כי צדק צריך שיהיה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה רק בישראל. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על תגידו, אתם מבינים את הקטע עם הדולר?

 1. woking הגיב:

  זה פשוט – הדוד סאם שופך מליארדים של דולרים בערבות עיראק. מאחר ואלו דולרים שאין לו הוא נאלץ ללוות אותם. הפועל היוצא זה שיש הצע גדול של דולרים, ולכן הערך שלהם יורד. לדעתי האישית זה לא ממש הולך להשתנות בקרוב, והדולר יוסף להחלש בעוד 10-20%.

 2. alonyska הגיב:

  ומה נראה לך, מתי יפסיקו את ההצמדה לדולר בארץ? יש מצב שיחליפו אותה בהצמדה לאירו?

 3. sigalitbi הגיב:

  יש היום הרבה בעלי דירות שמשכירים בשקלים. צריך רק להתעקש ולמצוא בעל דירה מהסוג הזה.

  הלא כל הרעיון של הצמדה לדולר הוא שכשהוא עולה צד אחד נהנה וכשהוא יורד הצד השני נהנה. בארץ תמיד רק צד אחד נהנה, הצד העשיר!

 4. alonyska הגיב:

  יפ, ככה זה. לכן צריך להיות בצד העשיר…

סגור לתגובות.