הסיפור השלוש עשרה/דיאן סטרפילד

הוצאת כתר, 2007, 414 עמודים, תירגמה – עפרה אביגד

Diane Setterfield \ The Thirteenth Tale, 2006

 הגעתי אל הספר מהמלצות חמות של חברים בקומונת ספרים וגם בפורום ספרים וספרות בתפוז. ואני שמחה שפירגנתי לעצמי אותו ולא הסתפקתי בעותק מספריה. כי זה ספר שבהחלט נכנס לרשימת הספרים שארצה לקרוא שוב. ולמרות שהוא חדש – מצאתי אותו בחנות יד שנייה – תמיד כדאי לנסות.

זה ספר שנכנס לי מיד לנשמה. שתי הגיבורות שבו – מאוהבות בספרים וחיות בתוך עולם הספרות. וידה וינטר היא סופרת מצליחה שבמשך 60 שנה מצליחה לשטות בכל עיתונאי שמנסה לדלות ממנה את סיפור חייה. עבור כל אחד מהם היא ממציאה משהו. מרגרט לי היא ביתו של אספן ספרים וגדלה בעצם בין מדפי הספרים של חנות ספרי הענתיקה והאספנים שלו. תחביבה הוא להיות ביוגרפית של מי שמעולם לא היו במרכז החברה והותירו רק מכתבים כהוכחה לזה שהם היו פה פעם.

וידה וינטר פונה אליה כדי שהיא תכתוב את הביוגרפיה שלה – והפעם זה יהיה הסיפור האמיתי. מרגרט לא לוקחת אותה במילה וקובעת תנאי שהיא תקבל את כל הכלים לאמת את הסיפור. וידה מסכימה ומתחיל סיפור מרתק שמשפיע מאוד על חייה של מרגרט עצמה.

 הספר נשען על ומאזכר ספרות אנגלית קלאסית כמו ג'יין אייר של ברונטה למשל או האישה בלבן של וילקי קולינס (אחלה ספר גם כן) וסיפורים גותיים מלפני כמעט 300 שנה כמו טירת אוטרנטו או סודה של ליידי אודלי. אך לא לחשוש – חוץ מידע קליל על ג'יין אייר שאפשר בכיף לספוג גם מאין סוף העיבודים ליצירת המופת הזאת – ממש לא חובה להכיר אותם כדי להינות מהספר הסוחף הזה. את טירת אוטרנטו למשל חיפשתי בויקי כי לפני האזכור מעולם לא נתקלתי בשמעו. והיה כיף ללמוד משהו חדש, מעבר להנאת הקריאה עצמה.

מומלץ בחום.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת ספרים שקראתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על הסיפור השלוש עשרה/דיאן סטרפילד

 1. sigalitbi הגיב:

  ממתין על המדף. מקווה להגיע אליו בקרוב.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קסום ומרתק, אנושי ונוגע
  יופי של ספר ליום סגריר ובכלל

 3. alonyska הגיב:

  תודה!!

  וזה אכן יופי של ספר ליום סגריר.

סגור לתגובות.